Upozornění: Následující text má pouze informativní charakter a nepokládejte jej za návod. Pro zprovoznění jakéhokoliv rádiového vysílače je třeba respektovat předpisy a limity povolení patřičného úřadu (ČTÚ – individuální a všeobecná oprávnění atd.). V pásmu provozu mobilních telefonů (např. 870-960 MHz) je provozování jakýchkoliv jiných aplikací explicitně zakázáno. Pokud chcete cokoliv v této oblasti testovat, v každém případě se ujistěte, že není možný únik signálu mimo vámi plně kontrolované prostředí (Faradayova klec, velmi nízké výkony, „vlnovody“ či přímé propojení anténních vstupů/výstupů). Při jakékoliv studii proveditelnosti je třeba dodržovat veškeré relevantní předpisy. Interference s poskytovateli telekomunikačních služeb či s jejich uživateli je závažným problémem a vzhledem k existenci ASMKS (automatický systém monitoringu kmitočtového spektra) úřad anomálie detekuje a nekompromisně řeší.
Malé rozměry, přijatelný výkon a linux to je již zajímavá kombinace.
Raspberry Pi prošlo slušným vývojem od modelu 1 až po současný model 3, který již má i pro řadu pokročilých aplikací a projektů dostatečný výkon. Malé rozměry, přijatelný výkon a linux to je již zajímavá kombinace. Pro běžné penetrační testování je možné užít pro Raspberry Pi předpřipravený disk image s Kali či Raspbian-em.
Příslušenství k jednotlivým modelům Raspberry Pi existuje mnoho od prostých krabiček různých tvarů přes rozšiřující moduly až po plnohodnotný „housing“ v podobě laptopu/notebooku.
Vlastnosti bladeRF přímo vyzívají k zajímavým experimentům od jednodušších projektíků „cross band“ převaděčů, testování spotřebních zařízení s RF rozhraním, přes pokusy s vysíláním digitálního rádia či televize až k zprovoznění vlastní GSM sítě.
Z pohledu radioamatéra je zajímavou možností připojení SDR přijímače. Raspberry Pi si od verze 2 dobře rozumí například s vynikajícím a levným přijímačem FunCube Pro+. Mnohem zajímavější je ovšem možnost připojení SDR transceiveru. Jednou z mnoha možností je připojení relativně velmi levného full-duplex transceiveru bladeRF. BladeRF zvládá komunikaci v plném duplexu v rozsahu 300MHz – 3,8 GHz a transvertor přidává TRXu i spodní rozsah 60kHz – 300MHz. Vlastnosti bladeRF přímo vyzívají k zajímavým experimentům od jednodušších projektíků „cross band“ převaděčů, testování spotřebních zařízení s RF rozhraním, přes pokusy s vysíláním digitálního rádia či televize až k zprovoznění vlastní GSM sítě. Většinu těchto projektů jsem ještě před svým “útěkem” k freedivingu realizoval před dvěma lety v laboratorních podmínkách s konvenčním výkonným notebookem. GNU Radio mi v tomto ohledu bylo vynikajícím pomocníkem.
Raspberry Pi bylo se svou třetí verzí určitou výzvou. Tímto vyvstala nová otázka: Je Raspberry Pi 3 s připojeným bladeRF dostatečné jako veškerý potřebný HW pro zprovoznění vlastní GSM/GPRS sítě?
Zprovoznit vlastní GSM/GPRS síť je dnes velmi jednoduché a časově nenáročné (méně než hodina).
Předpokládal jsem, že cesta pro zprovoznění bude trnitá jako před lety a jak velmi jsem se mýlil. Zprovoznit vlastní GSM/GPRS síť je dnes velmi jednoduché (bez nároků na znalosti či velmi drahý HW) a časově nenáročné (méně než hodina). K zprovoznění vlastní sítě není potřeba prakticky žádných znalosti s výjimkou užití internetového vyhledávače, čtení, psaní na klávesnici (cca 16 příkazů na příkazové řádce včetně nejdelšího příkazu ke stažení zdrojového kódu) a pak pár kliků myší.
- git clone https://github.com/strcpyblog/SubversiveBTS.git
- cd SubversiveBTS/yate
- ./autogen.sh
- ./configure –prefix=/usr/local
- make -j4
- make install
- ldconfig
- cd ../yatebts
- ./autogen.sh
- ./configure –prefix=/usr/local
- make -j4
- make install
- ldconfig
- ln -s /usr/local/share/yate/nib_web /var/www/html/nib
- chmod -R a+w /usr/local/etc/yate
- yate -s
Ilustrativní obrázek
Zlosyn by pak případně navíc změnil HNI (Home network identity) pomocí vložení MCC a MNC na konkrétního poskytovatele, zvýšil sílu signálu a postupně příkazy ze sítě degradoval ochranu k jeho podvržené síti připojených mobilních zařízení. Pokud jste v dávné minulosti chtěli v laboratorních podmínkách realizovat obdobné testy, tak jste museli vynaložit multimilionové investice. Pokrok ovšem velmi rychle pokračoval a před pár lety to již bylo o investicích v řádu desítek tisíc do vybavení a stále bylo třeba patřičné úrovně znalostí. Dnes i tato obtíž odpadá a „script kiddie“ již stačí opravdu pouze nákup relativně levného zařízení a internetový vyhledavač. Bohužel prakticky totální poslušnost mobilních zařízení vůči příkazům z GSM sítě znamená výrazné umocnění rizik spojených s bezpečností mobilních zařízení. Nezbývá než doufat, že díky této snadné realizovatelnosti a dostupnosti podvržené GSM/GPRS sítě se našim přístrojům dostane v blízké budoucnosti více „vlastní vůle“, kontroly a postupně přibude možnost uživatelsky omezit mnohdy až slepou důvěru přístrojů v GSM síť.
Tento „projektík“ to byla radost i smutek najednou. Radost z toho jak snadné je s počítačem za $35 a bladeRF zprovoznit vlastní GSM/GPRS síť. Snadnost přinesla i smutek. Ne každý má dobré úmysly. Ovládnutí mobilní přístrojů má samozřejmě i další „menší“ překážky, ale v současné situaci padla jedna z hlavních zábran proti masovým pokusům o ovládnutí mobilní zařízení z mobilní sítě (tj. je to levné a nejsou potřeba speciální znalosti).
Jan OK1JK – 28.10. 2016
Zajímavé odkazy k tématu Raspberry Pi a GSM:
Software:
- Kali: https://www.offensive-security.com/kali-linux-arm-images/
- Raspbian: https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/
- GNU radio: http://gnuradio.org
- OsmoSDR: http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/GrOsmoSDR
Hardware:
- BladeRF: http://nuand.com
- USRP: https://www.ettus.com/product
- HackRF: https://greatscottgadgets.com/hackrf/
- FunCube: http://www.funcubedongle.com
- RTL-SDR: http://www.rtl-sdr.com
GSM info:
- GSM frekvence v ČR: https://www.gsmweb.cz/clanky/freq2.htm
- MCC a MNC: http://www.mcc-mnc.com
- ČTÚ: https://www.ctu.cz/informace-o-vyuzivani-radiovych-kmitoctu
- Simone Margaritelli “How to Build Your Own Rogue GSM BTS for Fun and Profit”: https://evilsocket.net/2016/03/31/how-to-build-your-own-rogue-gsm-bts-for-fun-and-profit/